CT vyšetření

CT vyšetření CT vyšetření (počítačová tomografie) patří dnes již prakticky k základním rentgenovým metodám. Je to vyšetření, které přináší lékaři velmi mnoho informací. Obraz CT vyšetření vzniká průnikem rentgenového záření vyšetřovaným objemem (částí těla pacienta), jeho měřením na detektorech záření a následným vyhodnocením počítačem.

Jak probíhá příprava na vyšetření?

Výjimečně se na tomto zařízení vyšetřuje bez nutnosti podání kontrastní látky. Při vyšetřování dutiny břišní je většinou nutná příprava střev kontrastní látkou. Pacient dostane např. několik hodin před vyšetřením vypít kontrastní látku, připravenou k tomuto účelu.

Kromě této přípravy pitím kontrastní látky (říkáme jí perorální příprava) může bý zase jiná kontrastní látka při vyšetření aplikována do žíly. Požadováno je lačnění (tzn. že nesmíte jíst) minimálně 3 hodiny před vyšetřením a vhodná je příprava 1 až 2 tabletami Dithiadenu, které Vám předepíše lékař, odesílající vás na CT vyšetření. Dithiaden je lék, který tlumí možnou alergickou reakci na podání kontrastní látky do žíly. Pokud víte o nějaké své přecitlivělosti (alergii) na nějaké potraviny, léky apod., upozorněte vždy odesílajícího lékaře i personál CT vyšetřovny.

Jak probíhá vyšetření?

Při CT vyšetření si budete muset odložit část vašeho oblečení a vyzout si boty. Jste-li citliví na chlad od nohou, vezměte si s sebou na vyšetření silnější ponožky.

CT vyšetření je nebolestivé a není třeba se ho obávat.

Mezi speciální CT vyšetření patří biopsie nebo drenáže za CT kontroly.