Nemocnice Blansko potřetí bojovala za zdravá prsa - 3. června 2014

Nemocnice Blansko se již potřetí aktivně zapojila do boje proti rakovině prsu. V souvislosti s celosvětovým Avon Pochodem, který se uskuteční v sobotu 14. června v Praze, uspořádala 3. června v Blansku na náměstí Republiky 13.00 – 16.00 hod „růžovou akci“ s názvem Boj za zdravá prsa. Akce si dala za cíl zviditelnit problematiku onemocnění rakoviny prsu a vyzdvihnout velký význam mamografického vyšetření v boji s touto zákeřnou chorobou. I v tomto případě totiž platí, že nejúčinnější a přitom nejsnazší metodou je prevence. Na „růžovém“ náměstí Republiky mohly příchozí ženy využít možnosti nechat si odborně poradit od lékařů radiodiagnostického oddělení blanenské nemocnice k problematice rakoviny prsu. Ženy si také rezervovaly poukázku na mamograf či ultrazvukové vyšetření zdarma.

 

Do Blanska jsem přijela vybavená fantomovým modelem prsů, letáčky o samovyšetření prsů, letáčky Klubu Diana a Aliance žen s rakovinou prsu. Tento den bylo deštivé počasí a tak jsem působila v zakrytém stánečku , kde jsem příchozí ženy učila metodu samovyšetření prsů. Zastavovaly se u mne ženy středního i staršího věku, dále maminky s dětmi na mateřské dovolené. Přišly za mnou také studentky ze střední zdravotnické školy, které jsem poučila o prevenci rakoviny prsu, o zdravém životním stylu, o výskytu nádorového onemocnění v ČR a genetice. Nedílnou součástí tohoto výkladu je vysvětlení metody samovyšetření prsu, jak a jak často se provádí a nakonec na fantomovém modelu si mohly účastnice této edukace ověřit umístění, tvar a velikost nádoru v prsou.

V doprovodném programu vystoupil Tony Žák: Juke Box Live, proběhla ukázka sportovního aerobiku, skupinová choreografie Cvicsnami.cz a ZUMBA a módní přehlídka spojená s exhibicí finalistek Dívky ČR. Velký zájem byl o kosmetický koutek s poradenstvím od profesionální kosmetičky Žanety Odehnalové. Nejmenší se vyřádili na skákacím hradu.

Nemocnice Blansko je součástí sítě mamografických screeningových center v České republice s mottem „Nejlepším lékem na rakovinu prsu je její včasný záchyt!“. V České republice je každoročně diagnostikováno více než šest tisíc nových případů onemocnění. Na následky karcinomu prsu přitom v tuzemsku každoročně zemře přibližně dva tisíce žen. Mezi příčinami úmrtí ve věkové kategorii dvacet až čtyřiapadesát let pak zaujímá karcinom prsu první místo, a to i přes fakt, že je poměrně snadno léčitelný (až 92 % pacientek!), pokud je nádor odhalen včas.

Z Blanska jsem odjížděla s pocitem dobře odvedené práce. Pokud moje edukace o samovyšetření prsu zachrání alespoň jednu ženu, pak má naše činnost smysl. A také od organizátorů této akce zaznělo: Klubu Diana patří velké díky za účast!
V zápise použitý text Tiskové zprávy Nemocnice Blansko ze dne 4.6.2014.

Eva Najvarová
Předsedkyně Klubu Diana

#aliancezen

Last modified on Monday, 18 August 2014 10:30

  • Twitter
  • Twitter
  • YouTube
  • Aliance žen na fotogalerii Rajče