Evropské aktivity - Růžový říjen 2020

Růžový říjen je už tradičně věnován kampaním za zdravá prsa napříč Evropou i mimo ní. Kvůli pandemii koronaviru byly mnohé zrušeny nebo přesunuty na sociální sítě.

Virtuální podobu měly i tři evropské události, v kterých jsem zastupovala Alianci žen s rakovinou prsu, o.p.s.

EBCC – Evropská konference o rakovině prsu –

se přesunula na internet 2.- 3.10.2020. Byl to maraton prezentací, přednášek, workshopů i přímé řešení reálných případů nádorů prsu mezinárodním týmem odborníků.

 

Aspoň pár příkladů: Rozsáhlý výzkum v Nizozemí potvrdil u pacientek 65+ , že únavu, malátnost a snížený výkon si nesou až 10 let po léčbě radio a chemoterapií. To často vyvolává pokles sebevědomí a deprese, které výrazně snižují kvalitu života.

Marzia Zambon, nová tvář evropské koalice Europa Donna, odpovědna za vnější záležitosti, prezentovala vliv pandemie koronaviru na kontroly, aktuální vyšetření i léčbu pacientek s nádory prsu a ředitelka ED Susan Knox připomněla osobnost její zesnulé zástupkyně Karen Benn a její podíl na iniciativě Evropské komise.  Výsledkem jsou doporučení pro péči o pacientky a dokončuje se i souhrn požadavek na certifikaci Prsních center. Barbara Klein mluvila o dědičné rakovině prsu z vlastní zkušenosti a těhotná Tanja Spanic o perspektivách mladých pacientek v souvislosti s plodností, těhotenstvím a hormonální léčbou.

Webinář o biosimilárních lécích (BS) – 13.10.

Podrobné informace poskytl prof. A.G.Vulto z Nizozemí: BS jsou relativně nové schválené biologické léky, které se dostanou na trh po vypršení patentové lhůty původního, referenčního léku. Jejich výhodou je větší efektivita, nižší náklady za stejnou nebo vyšší kvalitu, tzn. rychleji se dostanou k pacientovi a podporují konkurenci na trhu (i originální lék musí s cenou dolu). Jejich využití zajišťuje průvodce pro profesionály i pacienty (edukace od ESMO).

Webinář – Společně měníme rakovinu prsu: Jak překlenout mezery v péči u rakoviny prsu – 15.10.

Skupina expertů od evropské komisařky pro zdraví a výživu (představila EC Cancer Plan, který by měl být publikován v prosinci) a členek EP, zástupce ED a onkologických profesionálů až po zástupce dalších NGO připravila zajímavé prezentace na různá témata, vliv nemoci a léčby na další život a hlavně zpětné zařazení do života, návrat do práce, právo na přiměřenou pracovní dobu, pojištění a možnost hypotéky a s nemocí spojené právo na zapomnění.

Marta Kostrová, zást.pro ED a ECPC

 

 

#aliancezen

Last modified on Friday, 23 October 2020 08:54

  • Twitter
  • Twitter
  • YouTube
  • Aliance žen na fotogalerii Rajče