Prsa

Znáte svá prsa?


Abychom mohly o naše prsy řádně pečovat, musíme vědět jak, a znát jejich stavbu. Prsy leží podle velikosti velkého prsního svalu nad 3. až po 6. žebro. Velký prsní sval se rozprostírá od klíční kosti a hrudní kosti až ke kosti ramenní.

Ženský prs se skládá z tukové tkáně, vaziva a žlázového systému, kde se tvoří mateřské mléko. Žlázový systém je složen ze žlázových laloků, od nichž přibližně 10 až 15 mléčných cest vede k bradavce. Krátce před vyústěním v bradavce tvoří mléčné cesty takzvané mléčné váčky, které zastupují funkci pumpy při kojení.

Část tuku, která se nachází mezi lalokem a vazivem, je u žen různě veliká. Množství a rozdělení tukové tkáně naznačuje, jak veliký je prs a jakou má formu. Krevní cévy v prsu přicházejí ze směru dutiny a ze středu prsu. Sbíhají se do jednoho bodu, který vede těsně k bradavce.

V rozdílných životních obdobích od puberty až do vysokého stáří se prsy mění. Mění se jejich forma i usazení prsní tkáně.

Jako první narůstají mléčné kanálky.

Kolem 20. roku je již vytvořena část laloků a zůstává ještě hodně prsního vaziva.

U třicetileté ženy je systém mléčných žláz plně vyvinut a část prsního vaziva nahrazuje tuková tkáň.

V době klimakteria mléčné žlázy ubývají. Také ubývá tukového vaziva a prsní tkáně.

 

Jako první narůstají mléčné kanálky.

Kolem 20. roku je již vytvořena část laloků a zůstává ještě hodně prsního vaziva.U třicetileté ženy je systém mléčných žláz plně vyvinut a část prsního vaziva nahrazuje tuková tkáň.

 

Lymfa (míza) má v těle nezastupitelný úkol. Vzniká z tekutiny, která obklopuje buňky. Z této tekutiny (tkáňový mok) buňky odebírají látky potřebné k životu a zároveň do ní vylučují i své odpadové produkty. Lymfa je odváděna do krve lymfatickým systémem, který je tvořen lymfatickými cévami a uzlinami. Lymfatické uzliny se významným způsobem podílejí na ochraně organismu tím, že zachytávají např. bakterie nebo nádorové buňky a ze pomoci bílých krvinek zajišťují složitou obrannou reakci. Lymfatický systém - až na výjimky - je přítomen v celém těle. Lymfatické uzliny obvykle nejsou hmatné. Pokud jsou aktivovány, mohou se významně zvětšit (fazole) a bolet. Při zánětlivém nebo nádorovém onemocnění prsu mohou být takto aktivovány především uzliny v podpaží eventuálně nad klíční kostí na stejní straně. Proto i těmto místům musí být při vyšetřování prsu věnována náležitá pozornost.

http://www.breastcancer.cz/pub/img/prsa-a-lecba/pruvodce-anatomii-prsu.pdf

 

Nádory prsu

Karcinom prsu je po karcinomu tlustého střeva druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen v České republice. Lékaři každým rokem registrují přes šest tisíc nových případů tohoto onemocnění. Celý článek ve Zdravotnických novinách - zde.

http://www.tribune.cz/clanek/32173-karcinom-prsu-v-poslednim-desetileti

Informace o problematice karcinomu prsu, o zhoubných nádorech, jejich výskytu, diagnostice i léčbě, dále informace věnované období po léčbě a mnoho dalších užitečných věcí, které Vás zajímají a které pro Vás napsali nejlepší čeští odborníci dennodenně pomáhající onkologickým pacientům, naleznete na www.linkos.cz.

 

 

 

 

#aliancezen

Last modified on Thursday, 12 June 2014 10:47

  • Twitter
  • Twitter
  • YouTube
  • Aliance žen na fotogalerii Rajče